Wikingowie – mity i fakty

Dnia 2 marca 2018 do Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Wysokiej, na zaproszenie klasy IIIa wraz z wychowawcą Panią Izą Lichtoń oraz Panią bibliotekarką- Joanną Romulską,  przybył gość specjalny. W woja okresu wczesnego średniowiecza wcielił się Pan Jacek Grycmacher, który w ciekawy sposób opowiadał   o Wikingach.

Uczniowie mogli wysłuchać prelekcji na temat ludów skandynawskich,  podróży, handlu i podbojów. Został obalony mit o wyglądzie Wikingów noszących hełmy z rogami oraz ich wojowniczego sposobu bycia. „…samo słowo „wiking” oznacza fiord, zatokę, szybki ruch. Połączenie tych słów doprowadziło z czasem do powstania znaczenia „rozbójnik morski”, a WIKING to po prostu zwrot oznaczający wyruszenie na wyprawę. Wikingowie nie stanowili rasy ani narodowości. Ich nazwa to rodzaj profesji…” – opowiadał Pan Jacek. Samo słowo „wiking” oznacza fiord, zatokę, szybki ruch. Połączenie tych słów doprowadziło z czasem do powstania znaczenia „rozbójnik morski”, a WIKING to po prostu zwrot oznaczający wyruszyć na wyprawę. Wikingowie nie stanowili rasy ani narodowości ich nazwa to rodzaj profesji.Samo słowo „wiking” oznacza fiord, zatokę, szybki ruch. Połączenie tych słów doprowadziło z czasem do powstania znaczenia „rozbójnik morski”, a WIKING to po prostu zwrot oznaczający wyruszyć na wyprawę. Wikingowie nie stanowili rasy ani narodowości ich nazwa to rodzaj profesji.

Odbył się pokaz hełmów, które dzieci mogły przymierzyć. Zaprezentowana została replika tarczy, toporów i mieczy. Mogliśmy posłuchać i zobaczyć z czego pili i jedli Wikingowie.

Uczniowie mieli możliwość wykonania wizytówki pismem runicznym. Słowo „runa” oznacza tajemnicę, a każda z 8 głównych run symbolizuje wartość lub charakter człowieka.

Wiele ciekawych informacji dotyczących Wikingów można znaleźć  w książce J.M. Clements „Zaginione Światy. Wikingowie”.

Na koniec uczniowie dostali pamiątki w postaci własnoręcznie wybitych monet. Przewidziane zostały nagrody za konkurs  z przeprowadzonej prelekcji w postaci uszytych przez Pana Jacka skórzanych sakiewek.  Bardzo dziękujemy za spotkanie, które odbyło się przy klimatycznej muzyce z tamtego okresu. Serdecznie zapraszamy na kolejne prelekcje.

 

                                                         Organizatorzy: mgr Izabela Lichtoń

                                                                                   mgr Joanna Romulska

                                                                            autor: mgr Izabela Lichtoń

                                              foto: mgr Agnieszka Niedźwiedź- Skrzyniarz

                                         Prowadzący, gość specjalny: Jacek Grycmacher