Warsztaty wolontariacie w Redemptoris Fundacji Humanitarnej w Poznaniu

Harcerze należący do szkolnej drużyny  harcerskiej „Morowa 13”, w piątek 18 maja 2018 r. wzięli udział w warsztatach wolontariackich w Redemptoris Missio Fundacji Pomocy Humanitarnej w Poznaniu.

Harcerscy wolontariusze zostali zapoznani z celami, zakresem działań, akcjami, jakie organizuje  Fundacja Redemptoris Missio. Pani Monika Wieczorek, wolontariuszka Fundacji opowiadała o pracy lekarzy i pielęgniarek, którzy wyjeżdżają do najuboższych zakątków świata, aby nieść pomoc chorym i cierpiącym. Na podziw i wielki szacunek, a także wzór do naśladowania zasługują polscy lekarze i pielęgniarki, którzy bezinteresownie świadczą usługi i dzielą się swoją wiedzą i umiejętnościami z najuboższymi mieszkańcami Czarnego Lądu.

Po zapoznaniu z działalnością Fundacji, dzieci przystąpiły do pracy. Ich zadaniem było spakowanie środków opatrunkowych, okularów i  strzykawek do kartonów, przeliczenie i zapisanie na kartonie ilości, a następnie odpowiednie spakowanie. Dowiedzieliśmy się, że gdy karton jest opakowany w białe płótno, to istnieje większa szansa na to, że paczka dotrze do szpitali i ośrodków zdrowia w Afryce. Białej barwie przypisywana jest nieczysta moc, która odstrasza i zniechęca do otwierania paczek i szabrowania zawartości.

W czasie pracy odwiedziła nas telewizja Wielko[polska.TV i  zarejestrowała nas podczas pakowania paczek.  Dla zainteresowanych, materiały dostępne będą na www.wielkopolska.tv.

Po zakończeniu pracy w Fundacji udaliśmy się na Stary Rynek w Poznaniu, gdzie zwiedziliśmy Zamek Królewski wzniesiony przez Przemysława II, skąd z wieży widokowej podziwialiśmy przepiękną panoramę Poznania. Zwiedziliśmy też Bazylikę kolegiacką Matki Bożej Nieustającej Pomocy, św. Marii Magdaleny i św. Stanisława Biskupa w Poznaniu znaną także pod nazwą Fary Poznańskiej. Barokowe wnętrze bazyliki jest urzekające.

Spacer poznańską starówką był uwieńczeniem pobytu w tym pięknym mieście.

Chociaż bardzo zmęczeni, wróciliśmy pełni wrażeń.

Beata Garncarz