Z nami twórczo płynie czas

Harcerze 13 DH „Morowa 13”  wzięli udział w dwudniowym biwaku harcerskim, który odbył się w ZSP w Wysokiej. W piątek została przeprowadzona gra terenowa „Janusz Korczak – przyjaciel dzieci”. Uczestnicy wykonywali zadania dotyczące życia, twórczości i działalności społecznej naszego patrona. Mieli okazję wykazać się znajomością faktów z życia tego wielkiego człowieka. Najlepszy zastęp został nagrodzony. Towarzyszyły temu spotkaniu  również zabawy i pląsy integracyjne.

W sobotę natomiast, zaraz po śniadaniu, odbyły się warsztaty z majsterki przeprowadzone przez druha Jerzego Janickiego z Harcerskiej Poczty Azymut z Legnicy. Warsztaty przeprowadzone zostały w dwóch grupach: zuchowej oraz  harcerskiej i dostosowane do wieku i możliwości uczestników.

 

Celem warsztatów było:

  • – rozwijanie kreatywności oraz sprawności manualnej uczestników
  • – poznanie nowych technik związanych z użyciem przedmiotów codziennych i przeznaczonych do recyklingu
  • – zabawa poprzez sztukę
  •  – wyrabianie umiejętności pracy samodzielnej lub w grupie.

W biwaku uczestniczyło 23 harcerzy i zuchów, była to grupa złożona z dziewczyn i chłopców w przedziale wiekowym 6 -12 lat. Zuchy wykonywały: wiatraczki, kubeczki techniką origami, kartki okolicznościowe. Harcerze natomiast wykonali biżuterię z akcentami symboliki harcerskiej. W drugiej części warsztatów wszyscy wykonali instrumenty muzyczne: klawesy, grzechotki, marakasy wykorzystując materiały przeznaczone do recyklingu.

Podczas wykonywania prac przez dzieci widoczne było zaangażowanie oraz chęć osiągnięcia celu.

Pracę uprzyjemniała wspólna zabawa oraz śpiew i akompaniowanie z wykorzystaniem wykonanych  własnoręcznie instrumentów.

Beata Garncarz