„Sto lat czekalim na cię ….” – 99. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę.

„Data 11 listopada 1918 roku zajmuje w naszej świadomości niezwykłe miejsce. Oto po 123 latach niewoli, wykorzystując sprzyjające okoliczności, nasz kraj znów wolny pojawił się z powrotem na mapie Europy i świata, a naród polski ujarzmiany dotąd przez zaborców, cieszył się swobodą. Przywiązanie do tej, co nie zginęła, pozwoliło wychodzić Polakom z najtrudniejszych opresji, stawiać czoło poważnym problemom naszej egzystencji narodowej”.

Tymi słowami 10 listopada 2017 r. rozpoczął się w naszej szkole okolicznościowy apel  pod hasłem Sto lat czekalim na cię… upamiętniający 99. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Gościem z ramienia Gminy Kobierzyce była Pani Sekretarz Maria Wilk, która skierowała do zgromadzonych na widowni uczniów, dyrekcji, nauczycieli i rodziców okolicznościowe słowo.

Uczniowie klasy 7a, prowadzącej uroczystość, w montażu słowno – muzycznym przypomnieli, że

w ponad  tysiącletniej historii państwa polskiego były okresy wzlotów i upadków.  Przywołali najbardziej tragiczny okres  końca  XVIII wieku –  kiedy korzystając z osłabienia naszego kraju wrogie mocarstwa Prusy, Rosja i Austria  dokonały rozbiorów.   Katastrofa zaborów i utrata państwowości nie załamały jednak narodu polskiego. Jego wola przetrwania i uparte dążenie do wolności stały się podstawą do odrodzenia Ojczyzny. Wielokrotnie w XIX wieku Polacy podejmowali działania zbrojne, by wywalczyć wolność wzniecając powstania listopadowe i styczniowe. Klęska powstań przyczyniła się do wielu represji, jakie dotknęły ich organizatorów i uczestników, a także do masowego  opuszczania  kraju ,czego wynikiem było powstanie Wielkiej Emigracji. Największym skupiskiem emigrantów była Francja. To tam znaleźli schronienie m.in. Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Cyprian Kamil Norwid, czy Fryderyk Chopin. Na emigracji rozsławiali oni imię Polski i głosili światu, że jest i nie umarła, chociaż nie opuszczała ich gorycz porażki i zwątpienie.

Na ziemiach polskich  zaś mimo niepowodzeń powstańczych, kolejne pokolenia Polaków marzyły o wolnej Polsce, ucząc się w domu rodzinnym i poprzez narodową literaturę poświęcenia dla sprawy narodowej. Poezja tamtych lat podtrzymywała wiarę w przyszłe zwycięstwo. Mimo intensywnej rusyfikacji i germanizacji naród polski zachował swoją świadomość narodową, religię i pradawne obyczaje. Maria Konopnicka, w proteście przeciw zaborcom, napisała wówczas piękny i jakże wymowny wiersz, a jej pieśń „ Rota” stała się niemal hymnem narodowym.

Wykreślona z mapy Europy Polska istniała. Dzięki patriotycznemu sercu naszych pradziadów najcenniejsze wartości zostały uratowane. Skarbem narodowym byli rodzice, którzy stanowili przykład dla swych dzieci, nauczyciele, którzy uczyli języka polskiego mimo zakazów zaborców, księża, którzy pielęgnowali wśród wiernych wiarę chrześcijańską i żołnierze, którzy pamiętali o swej polskości, choć musieli służyć w obcej armii. Wreszcie na frontach pierwszej wojny światowej o niepodległość ojczyzny godnie walczyły Legiony Polskie pod dowództwem Józefa Piłsudskiego. Brzemienny w wielkie, dziejowe wydarzenia rok 1918 przyniósł Polakom długo wyczekiwaną wolność. Społeczeństwo odetchnęło. 10 Listopada wrócił do Warszawy bohater tamtych lat Józef Piłsudski – więziony przez Niemców w Magdeburgu. Objął on funkcję Naczelnika Państwa. Przed niepodległą Polską stanęło wiele problemów: odbudowa kraju ze zniszczeń wojennych, ostateczne ustalenie granic, scalenie ziem polskich w jeden organizm państwowy. Nie były one łatwe do wykonania, ale powszechna radość z odzyskanej wolności dawała nadzieję na szybkie przezwyciężenie trudności.

Część artystyczna  bogato ilustrowana malarstwem i zdjęciami, przeplatała się z faktograficzną, a popularne polskie piosenki z okresu walki o niepodległość wykonane przez  chór szkolny wprawiły nas w piątkowe przedpołudnie  w atmosferę rzetelnej refleksji i prawdziwej radości z wolnej Ojczyzny.

Na zakończenie nauczycielka historii Pani  Magdalena Milczanowska przedstawiła Laureatów I. edycji  Szkolnego Konkursu Historycznego Do Niepodległej ze znajomości biografii Józefa Piłsudskiego  oraz autorów najciekawszego eseju historycznego p.t.” Czy królom był równy? – Marszałek Józef Piłsudski i jego czasy, a Panie Sekretarz Gminy Maria Wilk i Halina Frodyma Dyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Wysokiej wręczyły pamiątkowe dyplomy.

W ramach obchodów 99. rocznicy odzyskania niepodległości został  również zrealizowany projekt edukacyjny z plastyki i techniki Postacie polskiej Niepodległości.

Magdalena Milczanowska